صافی کف پا

صافی کف پا جزو شایعترین مواردی است که افراد جهت بررسی به همکاران ارتوپد مراجعه میکنند.

اینکه این عارضه تا چه اندازه مهم است و نیاز به پیگیری ارتوپدی دارد، باعث نگرانی بسیاری از افراد بخصوص والدین کودکانی میشود که متوجه میشوند فرزند دلبند آنها هنگام راه رفتن مشکل دارد. با این وجود که هیچ دردی بیمار را درگیر نمیکند.

کف پای صاف

کف پای صاف

تشخیص صافی کف پا

بطور کل این بیماری شایع، انواع مختلفی دارد، معمولا مادرزادیست.

برخی از آنها نیاز به توجه خاص و حتی درمان های جراحی دارد؛ اما در عمل صافی کف پا در بسیاری از افراد  به دلیل نوع خاصی از ویژگی های ژنتیک تحت عنوان شلی یا انعطاف پدیری رباط ها Ligament Laxity میباشد. از آنجایی که رباط ها ligaments مسئول ثبات مفاصل بدن میباشند، اگر این رباط ها از انعطاف و شلی بیش از حد بر خوردار باشند، باعث میشود که مفاصلی که توسط این رباط ها به یکدیگر متصل شده اند بیش از حد روی هم حرکت داشته باشند. حال توجه داشته باشید که در ناحیه پا و مچ پا تعداد زیادی استخوان کوچک قرار گرفته اند که شکل و قوس طبیعی پا را تشکیل داده اند.

نوع اول صافی کف پا

در شرایطی که رباط ها شل و انعطاف پذیر باشند، این استخوان ها روی یکدیگر حرکت کرده و قوس طبیعی پا را بر هم میزنند. این نوع صافی کف پا بطور معمول انعطاف پذیر است و در شرایطی که فرد روی پا وزن نگذاشته بنظر نرمال می آید. تشخیص این فرم از اختلال، با جراحان ارتوپد بوده و در صورت تایید این تشخیص پزشکان انواعی از ورزش ها و نیز کفی ها و کفش های ارتوپدی را تجویز میکنند تا از مشکلات بعدی جلوگیری بعمل آید؛ اما بطور کل باید در نظر داشت که این نوع از صافی کف پا خوش خیم بوده و معمولا مشکل جدی برای فرد ایجاد نکرده و موارد متعددی از آنها با گذر زمان و افزایش سن بهبود پیدا میکنند.

نوع دوم صافی کف پا

در مقابل فرم های دیگری از این مشکل وجود دارند، که اشکال به ساختار استخوانی و آناتومیک پا بر میگردد و این انواع با عوارض و مشکلات جدی تری همراه هستند. این افراد الزاما شلی و انعطاف پدیری رباط نداشته و صافی کف پای آنها نیز چه در حالت ایستاده و چه در حالتی که وزن روی آن نمیباشد قابل مشاهده میباشد. تشخیص و درمان این نوع از صافی کف پا نیز با متخصصان ارتوپد بوده و درمان بسته به شدت و نوع آن متفاوت است. درصدی از این موارد در نهایت نیاز به اصلاح جراحی خواهند داشت.

علائم صافی کف پا

پای بسیاری از بیماران به دلیل از بین رفتن قوس اصلی به سمت خارج انحراف پیدا میکند و در صورتیکه از پشت به پای این افراد نگاه کنیم بنظر میرسد که بیشتر وزن روی داخل پا است تا خارج آن. به این حالت در اصطلاح ارتوپدیک valgus ankle گفته میشود

تشخیص صافی کف پا

تشخیص صافی کف پا

در ضمن این بیماری ممکن است با سایر مشکلات و اختلالات ارتوپدی مثل زانوی ضربدری و یا مشکلات کشکک زانو همراه باشد.

علائمی که به تشخیص احتمال وجود این بیماری در شما کمک میکند شامل وجود ورم غیر طبیعی در مچ پا، درد در ستون فقرات و پاشنه پا، زانو و در موارد حادتر زانوی ضربدری می باشد که میتواند شما را به سوی مطب یک متخصص ارتوپد هدایت نماید. در کودکان، تفاوت در نحوه دویدن و یا شکایت از پیاده روی طولانی و یا خستگی میتواند هشداری در مورد احتمال ابتلا به این بیماری باشد.

درمان صافی کف پا

در صورتیکه خود یا فرزندتان به این بیماری مبتلا میباشد حتما به یک پزشک ارتوپد مراجعه کرده تا نوع آن سریعا تشخیص داده شده و  از مشکلات و اختلالات احتمالی بعدی جلوگیری بعمل آید. در ساده ترین حالت این بیماری با استراحت کافی و عدم فعالیت های سنگین بدنی درمان می شود. ولی اگر درمان آن به تعویق بیفتد، اختلالات بعدی می تواند شامل محدودیت حرکتی و یا پیچ خوردن تکرار شونده در مچ پا باشد که در صورت عدم درمان به کوتاهی تاندون آشیل بینجامد.

با وجود اینکه این بیماری اغلب مادرزادی می باشد ولی عواملی نیز میتواند عامل تشدید آن گردد مثل افراط در ورزش و یا جراحت در سایر قسمت های پا خصوصا قوزک پا ، دویدن روی سطح سخت و یا تردمیل. حتی ممکن است در اثر افزایش سن این مشکل ایجاد و یا تشدید گردد؛ البته انتخاب کفش نامناسب و یا نشستن به فرم W هم میتواند زمینه ساز کف پای صاف گردد.

به عنوان توصیه های عمومی جهت پیشگیری یا درمان زودهنگام این بیماری می توان به کاهش وزن در افراد چاق، پیاده روی با پای پیاده(البته در محیط مناسب) ، استراحت ، استفاده از کفش و کفی طبی، ماساژ کف پا با استفاده از یک بطری که روی زمین قرار گرفته و ورزش های سبک کششی نام برد.

درمان صافی کف پا

درمان صافی کف پا

این مشکل به قدری مهم و باعث آزار بیمار است که از جمله دلایل معافیت از خدمت سربازی به شمار می رود.