پیچ خوردگی مچ پا : درمان، علائم و علت

پیچ خوردگی مچ پا ankle sprain به آسیب رباط های (رباط=لیگامنت=ligament ) ناحیه مچ پا گفته میشود. این رباط ها نوارهای بسیار محکم و ضخیمی هستند که استخوانهای مختلف ناحیه مچ پا را به یکدیگر متصل کرده و مسئول حفظ ثبات این استخوان ها بخصوص در زمان راه رفتن و تحمل وزن میباشند. این آسیب بطور معمول در اثر چرخش ناگهانی پا در اثر اشتباه در قدم برداشتن در حین فعالیت هایی مثل بالا و پایین رفتن از پله و یا پیاده و سوار شدن از اتومبیل ایجاد میشود. همچنین این رباط ها ممکن است بر اثر پیچش پا در حین بازی فوتبال، تنیس، کوهنوردی و فعالیت هایی از این قبیل صدمه ببینند. چنین موقعیت هایی باعث میشود که پا به زیر خود چرخیده و در نتیجه رباطهایی که استخوانهای مچ پا را به هم وصل میکند کشیده شده و یا حتی پاره شوند.

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ

 

علائم بالینی پیچ خوردگی مچ پا

اولین علامت بیمار بعد از پیچ خوردگی مچ پا درد نسبتا شدیدی است که باعث میشود فرد قادر به تحمل وزن خود نباشد و در نیتجه ناچار به نشستن و یا لنگیدن به هنگام راه رفتن میشود. تورم پا از علائم مهم دیگری است که بیشتر بیماران درجاتی از این تورم را تجربه میکنند. تورم ممکن است بسته به میزان آسیب بسیار شدید بوده و باعث گردد که کفش های سابق فرد برای وی تنگ شود. باید توجه داشت که برخلاف درد که بلافاصله بعد از سانحه ایجاد میشود، تورم برای تشکیل خود نیاز به زمان دارد و این زمان ممکن است بین چند ساعت تا چند روز متفاوت باشد.

علائم پیچ خوردگی مچ پا

علائم پیچ خوردگی مچ پا

علامت سوم کبودی یا خونمردگی است که عمدتا در آسیب های شدید مشاهده میشود. خون مردگی به دلیل کشیده شدن و پارگی عروق ریز اطراف قوزک پا حین  پیچ خوردن پا ایجاد میشود. خوشبختانه در بسیاری از بیماران شدت صدمه به اندازه ای نیست که باعث ایجاد کبودی شود.

علائم پیچ خوردگی مچ پا

علائم پیچ خوردگی مچ

علائم پیچ خوردگی مچ پا

علائم پیچ خوردگی مچ پا

 

درمان پیچ خوردگی مچ پا

درمان پیچ خوردگی حاد بیش از هر چیز بر برطرف کردن درد و تورم متمرکز است. اندام مربوطه باید تا حد امکان بالاتر از سطح زمین قرار گیرد. در مرحله بعد باید ناحیه دردناک را با کمپرس یخ پوشاند تا از تورم جلوگیری بعمل آید. برای بستن اندام مبتلا باید از باند کشی و یا در موارد خاص از آتل و یا کفش های طبی خاص استفاده کرد. باید توجه داشت که رباط های آسیب دیده برای ترمیم نیاز به استراحت دارند و از تحمل وزن و راه رفتن روی پا باید حذر کرد.

 

پیشگیری از پیچ خوردگی مچ

در بسیاری از موارد بیمارانی که یک بار دچار پیچ خوردگی مچ پا شده اند برای دفعات بعد نیز به همین مشکل دچار می شوند.

قبل از ورزش حتما عضلات و مفاصل را گرم کنید.

از پوشیدن کفش نامناسب پرهیز کنید.

با ورزش و فعالیت مداوم عضلات اطراف پا را تقویت کنید.

در فعالیت هایی مثل کوهنوردی و یا ورزش که احتمال پیچ خوردگی مچ پا وجود دارد از چسب و یا مچ بندهای مناسب استفاده کنید.

 

عوارض پیچ خوردگی مچ

اگر چه درصد عمده ای از بیماران که دچار پیچ خوردگی مچ پا میشوند طی چند هفته تا چند ماه بطور کامل بهبود می یابند، چنانچه آسیب رباط های نگهدارنده شدید باشد ممکن است دچار پارگی کامل شوند. در بسیاری از این موارد بیماران علاوه بر استمرار درد از احساس بی ثباتی مفصل مچ پا شکایت خواهند داشت. این احساس بی ثباتی به گونه ای است که فرد تصور میکند در برخی از انواع فعالیت ها و یا زمانی که پا در موقعیت خاصی قرار میگیرد احساس ثبات و اطمینان به تکیه به پا از بین رفته و فرد تصور میکند که هر لحظه ممکن است استخوان های مچ پا روی هم لغزیده و وی به زمین بخورد.

عوارض پیچ خوردگی مچ

عوارض پیچ خوردگی مچ

در اینگونه موارد معمولاً درمان های غیر جراحی به بهبود کامل منتهی نمی شود و نیاز به بازسازی رباط های از بین رفته با عمل جراحی میباشد. هر چند در برخی از افراد که فعالیت های شدید ندارند و یا در سنین بالا با برخی درمان های غیر جراحی می توان تا حدودی علائم را قابل تحمل کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *